Jak na kompletní rekonstrukci bytu?

Rekonstrukce bytu od předsíně až po obývací pokoj je běh na dlouhou trať, i tak se dá však zvládnout v klidu a pohodě. Přečtěte si našeho malého průvodce a vyvarujte se chyb, které by vás stály čas i peníze navíc.

 

 

 


Návrh

Ať už si k ruce vezměte na kus papíru, aplikaci pro plánování v interiéru nebo vše konzultujete přímo s architektem, plánování je prvním a klíčovým krokem k úspěšné rekonstrukci. Jakákoliv dodatečná změna plánů pro vás totiž znamená vyšší výdaje, více starostí i prodloužení celé rekonstrukce.


Plánování rozpočtu

Naplánovaný rozpočet vám ušetří spoustu nervů i nepříjemných překvapení. Rozpočet by měl kromě nákladů na řemeslníky, materiálu a vybavení interiéru zahrnovat i další výdaje, jako je odvoz odpadu či sutin, poplatky za stavební povolení a v neposlední řadě finanční rezervu pro nenadálé výdaje.


Jednání s řemeslníky

Během rekonstrukce možná většinu prací zvládnete sami, výměnu oken, položení podlahy nebo instalaci sanitárního zařízení však nechte v rukou profesionálů. Snažte se naplánovat jednotlivé práce tak, aby na sebe perfektně navazovaly, domlouvání konkrétních termínů s každým řemeslníkem možná bude vyčerpávající, ušetříte si tak ale spoustu starostí.


Vystěhování

Ze všeho nejdříve vystěhujte všechen nábytek, ideální je pronajmout si sklady v blízkém okolí. Hned vzápětí dejte pryč staré dlažby, obklady, bytové jádro, podlahy nebo příčky Zkrátka vše, co už v novém domově nechcete.


Postup prací od A do Z

Jakmile máte byt “čistý” a s novými rozvody, můžete se pustit do samotné rekonstrukce. Postupujte krůček po krůčku a nechte si mezi jednotlivými úkony alespoň dvoudenní rezervu pro případ, že by se některé práce protáhly.

- Zdění příček, obklady
- Instalace kuchyňské linky a sanitárního zařízení
- Nová výmalba
- Montáž vypínačů, zásuvek a osvětlení
- Položení podlahy a montáž dveří

Fotografie