Montované domy jsou hit

Výhody montovaných domů

Typickým montovaným domem je mobilheim. Leckomu se nelíbí, protože je „plastový“ a na první pohled nemá takovou výdrž jako klasický zděný dům. Ale mobilheim je také výrazně levnější. Nemusíte řešit stavbu základů ani základové desky. Nemusíte řešit, jestli je stavba kvalitní, jestli je dobře udělaná fasáda a z čeho postavíte střechu. Tento tovar vám někdo vyrobí na míru nebo si koupíte nějaký z nabídky již smontovaných domů – a nákladní vůz s jeřábem vám ho přiveze, složí na pozemek a vy můžete okamžitě bydlet. A to je hlavní výhodou montovaných domů.

Vypadá jako klasický

Nelíbí se vám mobilheimy? Přijde vám, že bydlet v nich je za trest? Chata je zkrátka chata. Ale možná jezdíte kolem mnoha mobilheimů a netušíte, že nejde o skutečné postavené domy. Řada lidí si totiž svůj mobilní dům zateplí a dají mu klasickou fasádu, takže rázem jde o (na první pohled) klasickou stavbu.

Výhodou je, že taková stavba je většinou položena na patkách nebo vybetonovaném základu a se zemí pevně nedrží. A přesto může být připojena ke všem inženýrským sítím a velmi dobře sloužit k rekreaci nebo i k trvalému bydlení.

Dřevěná chatička

Současný trend se ale od těchto klasických mobilheimů lehce odvrací. Lidé hledají něco trochu luxusnějšího a přírodnějšího. I proto řada lidí podléhá kouzlu takzvaných tiny houses. Jde o domky, které jsou obvykle postaveny na podvozku maringotek, ale jejich stěny jsou dřevěné a zateplené, podlahy poctivé, střechy jakbysmet. Na první pohled jde o klasickou chatku. Jediným omezením se v tomto případě stává podlahová plocha, neboli plocha použitého podvozku. Ale není až takový problém nechat si tuto základní konstrukci svařit z oceli a postavit si na ní tiny house vašich snů.

Na malé podlahové ploše se pak dá zajímavě kouzlit s prostorem, můžete si nechat postavit lofty na spaní, leckdy je tam i spací patro, nechybí malá koupelna a WC, vejde se tam kuchyňka, prostor pro sezení, pohovka, televize…

Rozhodnutí úřadů

Ve spojení s vkusně udělanou terasou se pak podlahová plocha (aspoň pro letní sezónu) ještě zvětší a rázem máte chatu svých snů. Výhodou tiny house a dalších montovaných domů je také to, že stavební úřad na ně pohlíží trochu jinak než na klasické stavby s pevnými základy, takže je leckdy můžete postavit i tam, kde by vám stavba klasické chaty nebyla nikdy povolena. Vždy je ale potřeba informovat se na stavebním úřadě a na obecním úřadě ještě dřív, než si svůj milovaný montovaný dům necháte přivézt a usadíte ho na právě zakoupený pozemek. Někdy to totiž není možné, a to i kdybyste se vzdali luxusu všech inženýrských sítí a žili tam skoro jako mniši.

Přečtěte si také Kolik pater bude mít váš dům? nebo Jak funguje Airbnb?

Fotografie